0

Denizin Şarkısı ( Song of the Sea)

Posted by Kirmizi Kus on 10 Kasım 2015 in Film |


Yapımı : 2014 – İrlanda , Lüksemburg , Danimarka , Belçika , Fransa
Tür : Animasyon , Aile , Fantastik
Yönetmen : Tomm Moore
Seslendirenler : Brendan Gleeson , Fionnula Flanagan , David Rowle , Pat Shortt , Jon Kenny
Senaryo : Will Collins
Stüdyo: Cartoon Saloon
Denizin Şarkısı’nda animasyonun o muhteşem büyüsünü daha fazla hissediyorsunuz. Oldukça sade ama bir o kadar da tasarım harikası bir çizgiyle çıkıyor karşımıza. Senarist Will Collins, yine yapmış yapacağını. Wool-e’yle tanıdığım Collins’in gerçek
bir senarist olduğuna Song of the Sea’yle daha çok inandım. Size hikayayi anlatmayacağım, ama diyebilirim ki, denizin şarkısı olsa böyle olurdu.
Fİlm İrlanda, İskoçya, İzlanda ve Faroe Adaları kültürlerinde yeri olan mitolojik bir hikayeyi ve karakterleri temel alıyor. Dolayısıyla filmde dilimizde karşılığı olmayan hatta İngilizce’de bile karşılığı olmayan kısımlar var. Fİlmi izlemeden önce okumanızın faydalı olacağını düşündüğüm bazı tanımlamalar var:
Fok kızı = Filmde “selkie” olarak geçiyor. Dilimizde karşılığı olmadığı için “fok kızı” kelimesi, mitolojideki anlamına daha uygun gibi. Selkie’ler denizde fok gibi yaşayan, karaya çıktığında ise normal bir insana dönüşen yaratıklar. Deniz kızlarına çok benzeseler de aynı şey değil.
The Deenashee = Bahsi geçen ülkelerin mitolojilerinde peri ve cin gibi yaratıklara verilen isim.
The Great Seanachai = Kelime anlamı olarak Büyük Alim demek. Ama kökeni yine eskilere dayanıyor. Seanachai, İrlanda kültüründe geleneksel bir hikaye anlatıcısı. Bizdeki Dede Korkut’a benziyor. Antik İskoç kültüründe ise bu kelimenin anlamı biraz daha farklı ve filmdeki karakteri daha anlamlı kılıyor. Antik İskoçya’da tarih ve kanunlar yazılı olarak saklanmıyormuş. Bunun yerine alim ya da ozan diyebileceğimiz kişiler bunları uzun metinler ya da şiirler şeklinde ezberliyormuş. Böylece insanların ve ülkenin geçmişi Seanachai denen bu insanlar aracılığıyla aktarılıyormuş.

Etiketler:, , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015-2018 Kırmızı Kuş All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.