0

Çocuk Kalbi

Posted by Kirmizi Kus on 18 Ekim 2016 in Çocuk Edebiyatı |

k114
Neden Çocuk Kalbi? Eski bir eser oysa. Bunca yeni yayın varken hala eski eserlerden söz ediyorum zaman zaman. Söz ediyorum çünkü onlar, yenilerin temel taşları. “Çocuk Kalbi”ni okuyalı yıllar oluyor. Bende ki kitap Hayat  Yayınlarından, 1999 yılında çıkan baskısı. Daha sonra boşaltılan bir kütüphaneye talip olduğumda elime 1972 yılında, Ararat Yayınevi’nden çıkan bir baskısı daha elime geçti. Bir kitap koleksiyoneri olacağım bu gidişle. Kütüphanemde yavaş yavaş farklı baskıları olan eserler çoğalmaya başladı.
Çocuk Kalbi’ni okuduğumda bir dizi film seyrediyorum hissine kapılmıştım. Edmondo de Amicis, üçüncü sınıfa giden oğlunun bir yıl boyunca tuttuğu günlükten esinlenerek yazmıştı. Oldukça titiz bir çalışmanın ürünü olduğu belli olan Çocuk Kalbi’nin orjinal adı: The Heart of a Boy.

Edmondo de Amicis İtalya’nın yetiştirdiği ünlü yazarlardan biri. Oğlu’nun yeni taşındıkları mahalledeki yeni okuluna başladığında yazdığı günlük yazara ilham vermiştir. İlk basımı 1886’da yayınlanan kitap hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilmiştir. Eğitim uzmanlarınca; “Dünyanın en yararlı çocuk kitabı” olarak kabul edilmiştir. edmondo-de-amicis

Bu kitabı Fransızca’ya çeviren yazar A. Piazzi Çocuk Kalbi için; “ Bu kitabı okumayan çocuk mutsuzdur. Bu kitabı çocuklarına okutmayan ana-baba ve öğretmenler sorumludur. Ve bu okulun girmediği okul, okul değildir.” diyor.
Yani o kadar iddialı bir eser. A. Piazzi’nin haklılık payı var tabii. Çünkü bu kitap o kadar doğal bir dille yazılmış ve olaylar o kadar bizden ki. Dünyanın hemen hemen bütün dillerine çevrilip aynı etkiyi göstermesinin altında yatan bir numaralı sebep, çocuğun her yerde aynı olması ve insanlığını kaybetmemiş insanın da her yerde aynı olmasıdır.
Kısaca kitabın içeriğinden bahsedersek, okul değiştirmek zorunda kalan Enrico’nun okuluna ve arkadaşlarına dahası öğremenine alışma süresince yaşadığı olaylar, Enrico’nun duygu ve düşünceleriyle anlatılmıştır. Yeni okul ona yeni hayatlar tanıma fırsatı vermiştir. Ve Enrico her geçen gün biraz daha büyür.
Bazı okurlar kitabı sıkıcı bulmuşlar, sağda solda kitapla ilgili bu tarz yorumlar duyuyorum ama ben hiç sıkılmadım, tekrar okuyabileceğim bir eser. Bir çocuk için kalın bir kitap olarak kabul edilebilir. Bu okumayı zorlaştırabilir. Bence bu eserin yeniden ele alınarak, daha resimli ve bir kaç kitap şeklinde yayınlanması gerekmektedir. Oz aman sıkılan okuyucu kalmayacaktır. Bence siz her halükarda kütüphanenize alın bir tane. Okursunuz bir gün, yada okuyacak birileri bulunur. Ben dizi filmini ya da çizgi filmini bekliyorum. Bakalım ne zaman göreceğiz?..

Edmondo De Amicis

(d. 21 Ekim 1846 — ö. 11 Mart 1908) İtalyan romancı, öykü yazarı ve şair.

Önce seyahatnameleri, daha sonra çocuk ve okul hayatını konu edinen eserleri ile tanındı. 1874 yılında ziyaret ettiği İstanbul’u anlatan Constantinopoli, İstanbul üzerine yazılmış seyahatnameler arasında önemli bir yere sahiptir.[1] 1886 tarihinde yayımladığı Çocuk Kalbi adlı çocuk romanı, dünya çocuk edebiyatının başyapıtlarından kabul edilir.Daha geniş bilgi için :https://tr.wikipedia.org/wiki/Edmondo_De_Amicis

Etiketler:, , , , , , , , , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015-2018 Kırmızı Kuş All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.