0

Canavar Tohumu

Posted by Kirmizi Kus on 22 Nisan 2017 in Kitap |


Beni takip edenler bilirler, yenilerden çok her nedense eskileri okumayı severim ben. Bu eserle bir kütüphanede karşılaştım. Son zamanlarda çocuk edebiyatındaki canavarlarla çok haşır neşir olduğum için, adı dikkatimi çekti, aldım eve getirdim. bir çırpıda okudum. Çok harikulade bir eser olduğu için değil, kısa olduğu için bir çırpıda bitti. Ama yanlış ta anlaşılmasın, kötü bir eser de değil tabii. Yazar Pearl Buck, misyoner bir yazar. Çocuk yaşta kendisinin ileride olacağı gibi birer misyoner olan ailesiyle Çin’e yerleşmiştir. Çin’i ve Çin insanının yaşamını yansıttığı bir çok roman yazdı. Sarı Esirler isimli eseriyle Pulitzer Ödülünü aldı. !938 yılında da Nobel Edebiyat Ödülüne layık görüldü.
Kısa bir roman ve ya uzun bir öykü diyebileceğimiz Canavar Tohumu isimli bu eserin elimdeki baskısı 1995 yılında Görsel Yayınlar tarafından yayınlanmış baskısı. Yaptığım küçük bir araştırma sonunda bu eserin farklı çevirmenler tarafından bir kaç kez daha Türkçeye çevrildiğini gördüm. Bulduğum en eski baskı da 1946 yılına ait; çevirmen ise Ömer Rıza Doğrul. Orjinal adı ise Dragon Seed.

Canavar Tohumu ismi sizi de benim gibi yanıltacaktır, ortada öyle fantastik canavarlar falan yok. Eser ‘. Dünya Savaşı’nda Çin’de kendi halinde bir köyde yaşayan Ling Tan Ailesinin Savaşla tanışmasını anlatıyor. Savaşın yıkıcı etkisi bu aile üzerinden bir kez daha gözler önüne sermeye çalışmış yazar. Tabii diğer eserlerini bilmiyorum yazarın ama bu eserinde misyonerlik vazifesini de unutmamış. Yardım sever misyoner bir kahraman kadın da eserin kahramanları arasında. Her şeye rağmen, savaşın aileleri nasıl darma duman ettiği ve dünyanın neresinde olursa olsun, savaşın acılarının her yerde aynı olduğunu anlatan bu satırları okurken sizler de benim gibi, savaşların tümğne birden bir daha lanet edeceksiniz. İyi okumalar…

Pearl Sydenstricker Buck daha çok bilinen adıyla Pearl S. Buck (d. 26 Haziran 1892 – ö. 6 Mart 1973) Nobel edebiyat ödülünü alan ilk ABD’li kadındır.

Doğumunda kendisine verilen adı kayıtlarda Pearl Comfort Sydenstricker olarak geçer. 1892 yılında Batı Virginia eyaletinin Hilsboro kentinde doğan Pearl S. Buck 1917 yılında John L. Buck’la evlenmiş, daha sonra bu eşinden boşanarak 1935 yılında Richard Walsh ile ikinci evliliğini yapmıştır. Bir çocuk sahibi olan Pearl S. Buck daha sonra dokuz çocuğu evlat edinmiş. Hayatını önce öğretmenlik daha sonra da yazarlıkla kazanan Pearl S. Buck 1931 yılında The Good Earth İyi Dünya adlı yapıtıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştır. Pearl S. Buck’ın kitapları ömrünün büyük bir kısmını geçirdiği Çin’deki yaşamı yansıtır. 1938 yılında kazandığı Nobel ödülünün ardından National Institute of Arts and Letters (Ulusal Sanat ve Edebiyat Entitüsü)’ın üyeliğine layık görülmüştür. Pearl S. Buck ayrıca Asyalı çocukların ABD’li ailelerce evlat edinilebilmeleri için dernekler kurmuştur. Ana kitabıyla Nobel Edebiyat Ödülü’nü almıştır.

Etiketler:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2015-2018 Kırmızı Kuş All rights reserved.
This site is using the Desk Mess Mirrored theme, v2.5, from BuyNowShop.com.